ALÇI HAKKINDA SS

  • Anadolu'nun Beyazı
  • Akasya Alçı Maden Üretim A.Ş

Bu sitede kullanıcı deneyimini geliştirmek ve sitenin verimli çalışmasını sağlamak için çerezler kullanılmaktadır. Daha fazla bilgi için Çerez Politikamızı okuyun.

ALÇI HAKKINDA SS

Alçı taşı (jips) doğal olarak oluşan ve bileşiminde iki molekül su bulunduran bir kalsiyum sülfat mineralidir (CaSO4+2H2O). Alçı, binlerce yıldır birçok alanda, çok sayıdaki yararları ile insanlığın hizmetinde olmuş ve çağdaş yapı malzemeleri arasında da yerini almıştır. Alçı taşının bünyesinde yarım molekül su kalacak şekilde ısıtılması ve öğütülmesi ile alçı elde edilir. Alçı suyla karıştırılınca tekrar katılaşarak bağlayıcılık özelliği taşıyan bir yapı malzemesine dönüşür.

Çünkü ALÇI; Hafiftir, Isı yalıtımı sağlar, Ses yalıtımı sağlar, Rutubeti dengeler, Yangın önleyicidir, Kolay şekil alır, Kolay işçilik, hızlı montaj sağlar, Her türlü yapıya uygundur, Kür gerektirmez, Enerji tasarrufudur, Çevreyi korur, çevre dostudur, Sağlıktır, Doğal klimadır, Nem düzenleyici özelliğe sahiptir, Kolaydır, Ekonomiktir, Yaratıcı ve estetik uygulamalara olanak tanır,

Yapı sektöründe, Tarım ve hayvancılık sektöründe gübre ve hayvan yemi olarak, Tıpta, cerrahide, dişçilikte ve ortopedide, Endüstride cam sanayinde, sondajcılık, tutkal, plastik üretiminde, Ham jips, beyaz boya, kâğıt dolgu malzemesi olarak kâğıt ve pamuklu tekstilde, Kömür işletmelerinde kömür tozlarında kül oranını artırmak için, Ham jips, çimento sanayinde, Mayalandırma için, Seramik sanayinde döküm ve kalıp işlerinde, Anhidrit (susuz alçı) kükürt veya kükürt oksitle sülfat asidi elde etmek için kullanılmaktadır.

Alçının ve alçı elemanının elde edilişi, uygulanması, bakımı kolay ve ucuzdur,
Alçı, tam bitmiş olarak yapıya girer, ek emek ve masraf gerektirmez,
Alçı, hazır yapı elemanı üretimine elverişli bir malzemedir. Duvar ve tavan kaplamalarının önceden hazırlanmasına olanak sağlar. Deprem, yangın ve sel baskını gibi afet durumlarında konut ihtiyacının arttığı ve karşılanmasının kısa sürede gerçekleşmesinin zorunlu olduğu hallerde kullanılmak üzere depo edilebilecek yapı elemanları hazırlanabilir.
Alçıdan üretilen yapı elemanları, aranan fiziksel ve ekonomik özelliklere sahip, çağın inşaat usullerine uygun, çabuk, kuru, hafif yapı elemanlarının üretimini sağlayan yapı malzemeleri arasında önemli bir yer tutar.
Alçı malzemesi en az enerji kullanımı ile elde edilebilir, tasarımda öngörülen konfor ve estetik koşullarını sağlar, çevre kirliliği yaratmaz,
Alçı doğal hammadde kaynaklarından elde edilmekte, bu malzemeler ülke ölçeğinde yeterli olduğu gibi, ülke dışına da ihraç edilerek ülke ekonomisine katkıda bulunulabilir.
Malzeme üretimi büyük yatırım ve karmaşık teknoloji ile değildir.
Teknolojik gelişmelere uyum sağlar ve hazır yapı elemanları üretimine elverişlidir.
Standartlara uygun malzeme kolaylıkla üretilebilir.
Alçı malzemesi kolaylıkla işlenebilir. Bu özellik, tasarımda ve yapımda esneklik sağlar. Dolayısıyla zaman içinde ortaya çıkabilecek kullanıcının değiştirme istek ve gereksinmeleri kolaylıkla karşılanabilir.
Alçı malzemesinin birim hacim ağırlığı kullanım yerine göre ayarlanabilir. İstenirse azaltılabilir. Hafif malzemeler yapı yükünün az olmasını, dolayısıyla zemine aktarılan yükün de az olmasını sağlar. Bu özellik de ekonomiye önemli ölçüde katkı sağlar. Özellikle taşıyıcı sistemli yapılarda bölücü duvarların hafif olması sağlanırsa, daha düşük maliyette yapı elde etmek çözümüne ulaşılabilir,
Alçı malzemeleri üretim yerinden şantiyeye kolaylıkla taşınabilir ve kolay uygulanabilir.
İşçilik masrafı ve maliyeti azdır,
Taşıma ve kullanma sırasında tahrip olmuş malzeme veya yapı elemanları kolay onarılabilir.

mekanlarınızın yüz'ak'ı

Anadolu'nun Beyazı, Akasya Alçı Maden Üretim A.Ş